Akita Inu Tomadochi Akita Inu Tomadochi
  • En
  • De

Proč vlastně chceme mít psa?


Psi vyhledávají lidi a mají přirozenou radost z jejich společnosti. Často plní roli dítěte a po celý život jsou závislé na svých majitelích. Tato závislost však často bývá oboustranná. Lékaři dobře znají psychologickou hodnotu pohlazení psa, které snižuje stresový stav a upravuje krevní tlak. Váš pes se stane součástí vaší rodiny, přítelem, ochráncem, partnerem a společníkem pro zábavu.


Jakého psa?Bylo by rozumné vybrat si psa, jehož povaha a potřeby budou vyhovovat vašemu životnímu stylu. Třeba si uvědomit že do vašeho rodinného kruhu přibude nový člen, který vám budeš dělat společnost na více než 10let, budete se muset o něj náležitě starat, krmit, chodit k veterináři atd. Důležitou roli při rozhodování by měla hrát i osobnost a charakter daného plemene. Možná chcete hlídacího psa, možná honáckého psa, aportéři zda ohaře nebo poze malého společníka do vašeho domu. Při výběru psa byste si měli položit i další otázky. Jaký má být věk psa? Jakého pohlaví by měl být? Čistokrevný nebo míšenec?


Věk psa?Otázku, jak starý by měl být pes, kterého si chcete pořídit, byste měli vyřešit jako první. Je pochopitelné, že malé štěňata jsou okouzlující, zvlášť pokud máte děti, ale existují i důvody, pro které by byl lepší starší pes. Pokud hledáte dobrou společnost a chtěli byste psa hned od začátku brával s sebou ven na procházky, tehdy by byl vhodnější dospělý pes. Starší lidi mohou velmi živé štěňata vyčerpávat. Pokud se přece jen rozhodnete pro štěně, musí s ním někdo ze začátku celý den být, nebo alespoň na něj pravidelně dohlížet a věnovat náležitou pozornost. Pokud se rozhodnete pro staršího psa, ujistěte se, že má vypěstované domácí návyky.


Jak velký by měl být váš pes?Je velmi důležité promyslet si velikost psa. Velký pes je dobrý pro odstrašení vetřelců, ale jeho vlastnictví se může pro vás stát finančně vyčerpávající. Koupě i krmení psů velkých plemen jsou nákladné, a když tyto psi vyrostou, potřebují velmi mnoho pohybu. Velké psy se nehodí do městských center a zvlášť do bytů nebo domů s malými zahradami. Velká plemena jsou však i navzdory své velikosti většinou v dospělosti jemnými společníky a velmi opatrné na děti. Pokud máme v plánu chovat psa v bytě, neměli bychom zapomínat na to, že velikost bytu a velikost psa musí být v souladu. Do malého nebo nábytkem přeplněného bytu bychom si neměli pořizovat velkého psa. Takový pes se pak cítí stísněně a je utrápený. Malá a společenská plemena potřebují mnohem méně pohybu , stačí jim volný pohyb po zahradě , a zvláště když jsou chováni ve dvojici. Větší plemena stárnou obvykle rychleji než menší , které se obvykle dožívají vyššího věku. Například doga je již poměrně stará při svých osmi až devíti letech, a málokterá se dožije 12 let, zatímco některé malé teriéři mohou dosáhnout stáří až 20 let. 
 
Akita Inu Tomadochi Facebook Akita Inu Google smille Akita Inu Tomadochi Rajce

Mezinárodně chráněná chovatelská stanice Akita Inu TOMADOCHI © 2010-2018TOPlist