Akita Inu Tomadochi Akita Inu Tomadochi
  • En
  • De

Jak vybrat plemeno?


Při výběru psa většinou lidé uvažují o jeho povaze, velikosti, nárocích na výživu, typu a délce srsti a její úpravě. Není úplně jednoduché odhadnout takové základní vlastnosti u křížence. V tomto případě se může zájemce řídit jen podle toho, jak vypadají rodiče a doufat, že se nový člen rodiny nevyvede po nějaké prababičce či pradědečkovi. Situaci velmi často ztěžuje i to, že matka je jasná, ale otec může být velkou neznámou. Trochu jednodušší situaci mají zájemci o určité plemeno. Nemusí ale být úplně snadné vybrat si takové, které se právě k nám nebo naší rodině bude nejlépe hodit a naopak kterému budeme vyhovovat my. Většina lidí si prohlédne obrázky v odborné publikaci, jde se podívat na výstavu psů a rozhoduje se pouze podle vzhledu plemene. Určitě to není ten nejlepší přístup. Pes není dekorace a při koupi se nelze řídit jen tím, jaké plemeno se nám líbí, ale zásadní roli by měla hrát i jeho povaha. V úvahu je třeba brát také prostor, který můžeme psovi poskytnout. Tím není myšlena jen plocha, kterou psovi vykážeme, ale hlavně náš čas. Jiné nároky klade německý ovčák, jiné lakeland teriér a jiné lhasa apso. Ten, kdo si chce pořídit psa, by se měl zamýšlet i nad svými fyzickými schopnostmi. Malé dítě nebo stará dáma asi nedostanou do veřejného dopravního prostředku vzpouzejícího se představitele gigantického plemene. Velkou roli hrají i psychické vlastnosti budoucího majitele psa. Ne každý dokáže zvládnout temperamentního a rychlého amerického stafordšírského teriéra, poradit si s tvrdohlavostí jezevčíka nebo se zvláštní povahou brazilské fily. Občas se hovoří o nebezpečných plemenech a nutnosti omezovat jejich chov. Většině lidí uniká, že nebezpečný není pes, ale jeho majitel, který nezvolil své povaze a svým schopnostem odpovídající plemeno.


Rozhodujícím faktorem při výběru plemene může být i srst a její nároky na údržbu. Na výstavách jsou psi (nebo by měli být) ve vrcholné formě. Na přehlídku krásy, kterou beze sporu výstava je, je jejich majitelé chystají dlouhou dobu. V každodenním praktickém životě může pes stejného plemene vypadat zcela odlišně. Lidská královna krásy asi také vyhlíží jinak na podiu v den získání svého titulu a jinak v pošmourné ráno, kdy jí trápí chřipka. Hodně lidí se domnívá, že z hlediska údržby jsou nejlepší plemena s krátkou srstí. Do určité míry mají pravdu. Krátkou srst není nutné každodenně dlouhou dobu česat, nehrozí nebezpečí, že se zacuchá a odpadají potíže s její úpravou. Z pohledu péče o psa je tedy krátká srst výhodou. Úplně jiné je to ale z hlediska úklidu bytu a dalších míst, kde se pes vyskytuje. Majitelé dalmatinů, boxerů a dalších krátkosrstých plemen by mohli vyprávět o tom, kde všude chlupy ze svého čtyřnohého přítele dokáží najít, jak snadno se do všeho zapichují a jak obtížně se odstraňují.


Velmi důležitý by měl být při výběru plemene i náš vlastní životní styl. Starší dáma, která se velmi nerada pohybuje a když, tak jen po městských ulicích, by si asi neměla brát českého fouska nebo rotvajlera stejně jako vášnivý cyklista, který očekává, že jej bude jeho pes provázet na dlouhých výletech, by neměl volit čivavu (pokud ji ovšem nechce vozit v košíčku na nosiči kola). Řada lidí chce určité plemeno, protože je zná od příbuzných či známých, často je žádán pes přímo po určitých rodičích. Je to velmi rozumný přístup, protože noví majitelé jsou seznámeni s radostmi i starostmi, které mohou se psem určitého plemene vzniknout a nekupují, populárně řečeno, zajíce v pytli. Pokud nikdo z našich přátel vybrané plemeno nevlastní, lze se obrátit na příslušný chovatelský klub. Ten by měl podrobné informace o povaze plemene i jeho nárocích zprostředkovat. Každý z nás považuje svého psa a své plemeno určitě za to nejlepší. Rozumné ale je upozornit nezkušené zájemce na potíže, které mohou nastat. 
 
Akita Inu Tomadochi Facebook Akita Inu Google smille Akita Inu Tomadochi Rajce

Mezinárodně chráněná chovatelská stanice Akita Inu TOMADOCHI © 2010-2018TOPlist