Akita Inu Tomadochi Akita Inu Tomadochi
  • En
  • De

Jak vybrat plemeno?


Při výběru psa většinou lidé uvažují o jeho povaze, velikosti, nárocích na výživu, typu a délce srsti a její úpravě. Není úplně jednoduché odhadnout takové základní vlastnosti u křížence. V tomto případě se může zájemce řídit jen podle toho, jak vypadají rodiče a doufat, že se nový člen rodiny nevyvede po nějaké prababičce či pradědečkovi. Situaci velmi často ztěžuje i to, že matka je jasná, ale otec může být velkou neznámou. Trochu jednodušší situaci mají zájemci o určité plemeno. Nemusí ale být úplně snadné vybrat si takové, které se právě k nám nebo naší rodině bude nejlépe hodit a naopak kterému budeme vyhovovat my.
>> ZOBRAZIT CELÝ ČLÁNEK <<


Akita Inu pejsek nebo fenka?


Pes Akita InuPes bývá statnější a schopnější k trvalé namáhavé práci. Bývá tvrdší povahy a otužilejší vůči počasí. Snáší snadněji bolest. Námaha ho tak snadno nezdolá. Při výchově, výcviku a vedení je tvrdší. Tvrdší povaha při výchově a výcviku se považuje za výhodnější, zvláště pro začátečníky. Ovšem majitel takového tvrdého psa nesmí být povahově měkký, jinak si pes dělá, co chce. Pohlavní podráždění ovlivňuje nepříznivě tolik cenné a žádoucí vlastnosti psa, jako je poslušnost, přítulnost a ostražitost. Protože se feny hárají téměř celý rok, žije pes vlastně ve stálém pohlavním rozrušení a vyžaduje také stálý dohled. Pes a fena se jako dospělá zvířata zpravidla dobře snášejí. Ovšem mezi dvěma stejně silnými cizími psy se musí rozhodnout, který z nich je silnější. Jen když jeden z nich staženým ocasem signalizuje, že se cítí slabší, zpravidla ke rvačce nedojde.
>> ZOBRAZIT CELÝ ČLÁNEK <<


Jak vybrat štěňátko?


SmečkaVětšinu zájemců o psa láká nevinnost a bezelstnost štěněte, láká je i to, že malé psí miminko je jakýmsi "polem neoraným" a skýtá nám velké možnosti seberealizace. Často se stává, že naděje, které člověk vkládá do vlastních dětí v určitém smyslu přenáší i na svého psa. Proto více než 90% zájemců o psa sáhne právě po štěněti.


Víme už, jaké plemeno chceme, jsme domluveni s chovatelem a čeká nás úkol nadmíru krásný a přitom nesmírně těžký - vybrat si štěně. Někdy je situace zcela jednoduchá. Zájemce je jednoznačně rozhodnut, že chce psa nebo naopak fenu a ve vrhu je pouze jeden zástupce vybraného pohlaví.
>> ZOBRAZIT CELÝ ČLÁNEK <<


Proč vlastně chceme mít psa?


Psi vyhledávají lidi a mají přirozenou radost z jejich společnosti. Často plní roli dítěte a po celý život jsou závislé na svých majitelích. Tato závislost však často bývá oboustranná. Lékaři dobře znají psychologickou hodnotu pohlazení psa, které snižuje stresový stav a upravuje krevní tlak. Váš pes se stane součástí vaší rodiny, přítelem, ochráncem, partnerem a společníkem pro zábavu.
>> ZOBRAZIT CELÝ ČLÁNEK <<


Pořídíme si psa s průkazem původu, nebo bez?Důvody proč si pořídit psa bez PP:
Psa potřebuji z čistě praktických důvodů - např. ke střežení zahrady, nebo jako společníka a nemíním se kynologií zabývat jako koníčkem, nemohu, nebo nechci absolvovat se svým psem žádné chovatelské akce, jako např. svody, výstavy, bonitace apod. Pokud si koupím psa s PP a vyroste z něho kvalitní jedinec, je vhodné jej na těchto akcích předvést, popř. použít v dalším chovu. Pro chovatele (zejména málopočetných plemen) je pohromou, pokud jeho nejlepší odchovanec nedostane šanci své dobré vlastnosti předat na další potomky. Moje finanční situace mi nedovoluje pořídit si psa s PP - tento argument je založen na mylné představě, že pořízení psa bez PP vyjde výrazně laciněji.
>> ZOBRAZIT CELÝ ČLÁNEK <<


VÝŽIVA ŠTĚŇAT


Krmení dospívajících psů je dosti složitou záležitostí, protože se jejich vyživovací potřeby odlišují od dospělých psů. Je potřeba vzít v úvahu velikost každého psího plemene, neboť tato určuje objem zkonzumovaného jídla a také délku doby, během které se štěňata krmí. Štěňata menších druhů dospívají mnohem rychleji a mohou tak přijímat jídlo pro dospělé psy po dosažení 1. roku života, zatímco větší psi se musí krmit štěněčí potravou 18 až 24 měsíců po narození. Mláďata mají celkově větší nároky na živiny potřebné pro zdravý růst a vyšší nároky na příjem energie (na 1 kilogram jejich tělesné váhy). Štěňata vyžadují 2x až 4x více kalorií, 6x vice proteinu, 11x více kalcia a 9x více fosforu než dospělí psi stejné váhy.
>> ZOBRAZIT CELÝ ČLÁNEK <<


Máme doma štěňátkoCo je nutné připravit?Štěňátko
Vezměte si dovolenou!

BEZPEČNOST


Je nutné zabezpečit elektrické kabely a zásuvky proti kousání a olizování, zahradit díry, kterými by mohlo štěně propadnout – hlavně u zábradlí, schodů a výtahů, znemožnit přístup k bazénům, zahradním jezírkům a otevřeným jímkám, zkontrolovat oplocení zahrady, odstranit ze spodních polic a jiných volně přístupných míst věci, které by se mohly rozbít nebo by mohly být nebezpečné při rozkousání. Ukliďte boty a kabelky, pro štěně jsou velmi lákavé.

>> ZOBRAZIT CELÝ ČLÁNEK <<


Co je to vlastně průkaz původu?

PP
Je to něco jako váš rodný list. Je to listina vydaná plemennou knihou psů. Je v ní uvedeno jméno psa, chovatelská stanice, pohlaví psa, druh srsti, číslo tetování, atd.. Důležitou částí je obvykle 4-generační rodokmen, z kterého vyčtete mnoho předků svého štěněte. Také se do něj mohou zapisovat výsledky na zkouškách a výstavách.>> ZOBRAZIT CELÝ ČLÁNEK <<Mezinárodně chráněná chovatelská stanice Akita Inu TOMADOCHI © 2010-2018TOPlist